Sustainable heating of Dutch greenhouses

Geothermal energy is expected to play an important role in helping meet climate targets. New innovative heat exchangers from Alfa Laval support the solution.

DATE 2024-01-12 AUTHOR David Landes PHOTO Graham Samuels

E_SDG goals_icons-individual09_75x75.png E_SDG goals_icons-individual13_75x75.png E_SDG goals_icons-individual17_75x75.pngfield-of-plants-in-greenhouse 700x418.jpg

The Netherlands is the world’s second-largest food exporter by value, and the country’s 9000 hectares of greenhouses are a big reason why. But keeping those greenhouses the right temperature requires lost of energy, so developing alternative energy sources is a top priority in the country’s efforts to meet its ambitious climate targets.

The Dutch government has pledged to be free of natural gas by 2030 and reduce CO2-equivalent emissions by 49 percent compared to 1990 levels. The greenhouse sector is already taking steps toward using renewable energy, with several geothermal energy plants coming online in recent years.

Geothermal heating works by pumping up warm water from deep inside the earth (usually 1,000 to 5,000 meters deep). The warm water can then be used to heat greenhouses, reducing the need for natural gas and other fossil fuels.

Heat exchangers play a key role in harnessing the benefits to geothermal energy, ensuring efficient heat transfer between the warm water coming up from the ground and the cooler water that has been used to heat greenhouses or other buildings.

In 2017, Alfa Laval launched a new geothermal-optimised heat exchanger design as part of a pilot project, which has since resulted three other plants being retrofitted with the Alfa Laval solution. The new plants featuring the Alfa Laval design are also in the pipeline.

And with current plans calling for the building of an estimated 175 geothermal installations by 2030, chances are Alfa Laval heat exchangers will have a central role in reducing energy use and emissions form Dutch greenhouses for many years to come.

Follow us on  Follow Alfa Laval on Facebook  Follow Alfa Laval on LinkedIn

Alfa Laval přispívá ke globálním cílům

Organizace spojených národů přijala 17 cílů udržitelného rozvoje do roku 2030, známých jako globální cíle, kterých se světoví lídři zavázali dosáhnout. Nyní je na firmách, jako je ta naše, aby tento ambiciózní plán realizovaly.

Zjistěte jak Alfa Laval přispívá ke globálním cílům

Teplo z nitra

Geotermální vytápění funguje tak, že se získává teplo z podzemních vodních zdrojů. Čím hlouběji je voda pod zemí, tím je obvykle teplejší. V Nizozemsku čerpají geotermální teplárny horkou vodu z hloubky nejméně 500 metrů. Po použití se ochlazená voda vrací zpět do země. 

Geothermal heating infograph 700x1066.png

Are you curious?

At Alfa Laval, we always go that extra mile to overcome the toughest challenges. Our driving force is to accelerate success for our customers, people and planet. You can only do that by having dedicated people with a curious mind. Curiosity is the spark behind great ideas. And great ideas drive progress.

In our Career section you find opportunities for curious minds to have a lasting impact on some of the planet’s most urgent problems.

Advancing better. With Alfa Laval.

Alfa Laval career information

Náš oceňovaný časopis

here37_260x345.jpgInovativní zpracování potravin, díky němuž se z brouků stanou hamburgery nebo nová technologie pro skladování obnovitelné energie jsou jen dva příklady článků v novém vydání časopisu HERE. Články ilustrují, co máme na mysli pod pojmem odpovědný růst, který přináší řešení prospěšná lidem i planetě. Časopis HERE získal v roce 2019 švédskou vydavatelskou cenu.

Here

Výroční zpráva společnosti Alfa Laval

annual_report_2019_240x345.jpgV naší poslední výroční zprávě si můžete přečíst o uplynulém roce, o trendech, které ovlivňují naše podnikání a průmyslových odvětvích, kterým poskytujeme služby. Také Vám umožní lépe porozumět našim lidem, produktům a službám a tomu, že inovace a udržitelnost jsou důležitou součástí všeho, co děláme.

Výroční zpráva roku 2019