Geotermální vytápění
Geotermální energie může mít mnoho podob. Může být hlubinná nebo mělká, může mít vyšší nebo nižší teplotu a lze ji využít k výrobě elektřiny nebo tepla. Vždy má ale jedno společné – je k dispozici 24/7. Protože pochází ze zemské kůry, jedná se o obnovitelný zdroj energie nezávislý na počasí nebo ročním období. Kromě vytápění lze systém ukládání tepelné energie do propustného podloží využít také k volnému chlazení budovy.
Výběr správného partnera pro geotermální energii
- Ve společnosti Alfa Laval vidíme v geotermální energii, která je důležitým udržitelným zdrojem tepla pro budoucnost, velký potenciál.
- Naším cílem je dodávat energeticky účinná řešení, která zajišťují nejvyšší možnou účinnost při nejnižších dopadech na životní prostředí.
- S více než 100 lety zkušeností s přenosem tepla a servisními středisky po celém světě máme dostatečné odborné znalosti a místní zastoupení.
- Víme, jaký výměník tepla bude pro vaši aplikaci optimální při nejkratší možné době návratnosti.
- Díky certifikaci výkonnosti institutu AHRI máte jistotu, že tepelný výkon našich produktů splňuje do puntíku všechny uváděné parametry.
Trendy v odvětví geotermálního vytápění
Odvětví vytápění se stále více zaměřuje na geotermální energii jako alternativu k tradičním fosilním palivům. Zejména tam, kde může nahradit palivo v centrálních systémech vytápění a pokrýt velký počet zákazníků z jednoho souboru vrtů. Máme také stále více zkušeností s využíváním povrchové geotermální energie s nižší teplotou a systémů ATES (Aquifer thermal energy storage) s tepelnými čerpadly, která nabízí cenově dostupné a energeticky účinné možnosti na trhu s obnovitelnou energií.
V tomto odvětví se však setkáváme s výzvami. Jelikož voda může obsahovat vysoké koncentrace chloridů a dalších nečistot, může docházet k usazování vodního kamene a zanášení, což snižuje výkonnost technologického zařízení. A tady přicházíme na řadu my. Vysoce kvalitní zařízení a zkušenosti společnosti Alfa Laval se servisem prokazatelně udržují vaše procesy v optimálním provozu s minimálními prostoji.
Pokud jde o zařízení, je třeba jednoduše vybrat to nejlepší. Dodavatel musí prokázat silné odhodlání, věnovat se zařízení i během provozu, provádět na něm servis a být připraven čelit i neočekávaným událostem. S potěšením můžeme konstatovat, že společnost Alfa Laval splňuje tato nekompromisní kritéria s velkou rezervou.
Ali Ichedef, generální ředitel společnosti Izmir Jeotermal
Geotermální teplotní gradient závisí na hloubce vrtu a jeho lokalitě. V některých lokalitách mohou být teploty u povrchu vyšší, například na Islandu. Ve většině lokalit se však teplotní rozsah pohybuje v rámci uvedeného grafu.
Geotermální vytápění funguje tak, že se teplo získává z podzemních vodních zdrojů. Čím větší je hloubka, ze které se voda čerpá, tím je obvykle teplejší. V Nizozemsku čerpají geotermální teplárny horkou vodu z hloubky nejméně 500 metrů. Jakmile se z geotermální vody odebere teplo, vrací se zpět do země injekčním vrtem.
Nizozemsko je druhým největším vývozcem potravin na světě. Hlavním důvodem je 9000 hektarů skleníků v zemi. Udržování správné teploty v těchto sklenících však vyžaduje velké množství energie, takže rozvoj alternativních energetických zdrojů je nejvyšší prioritou v úsilí země o splnění jejích ambiciózních cílů v oblasti klimatu.
Výměníky tepla hrají klíčovou roli při využívání výhod geotermální energie. Zajišťují účinný přenos tepla mezi horkou vodou ze země a chladnější vodou, která se používá k vytápění skleníků a dalších budov.
Rozdíl mezi povrchovou, aquifer a hlubinnou geotermální energií
Každý vrt je jedinečný, jeho hloubka se mění v závislosti na lokalitě a podmínkách. Když se v tomto odvětví hovoří o povrchových nebo hlubinných vrtech, jde skutečně o hlavní charakteristiky projektu. Povrchové geotermální teplo se uvolňuje z podpovrchové vody buď systémem s otevřeným okruhem, kdy se voda čerpá z vrtu, nebo systémem s uzavřeným okruhem se solankou v kolektoru, kdy se voda přečerpává nahoru a dolů ve vrtu.
Povrchové vrty a aquifer (≤ 500 m)
Povrchové geotermální vytápění a ATES (Aquifer thermal energy storage) představují technologii obnovitelné energie, která využívá relativně stálou teplotu horních vrstev zemské kůry k vytápění nebo chlazení budov.
Na rozdíl od hlubinných geotermálních systémů pracují povrchové geotermální systémy obvykle v hloubce do 100 metrů.
Povrchové geotermální vrty generují teplotu, kterou nelze přímo využít, a proto se nízkopotencionální teplo z těchto vrtů využívá spolu s tepelnými čerpadly, která zvyšují teplotu na úroveň vhodnou pro účely vytápění.
Povrchový geotermální systém lze velmi efektivně i reverzovat, kdy se podzemní voda využívá jako zdroj k volnému chlazení budov v horkém počasí.
Povrchové geotermální systémy jsou oblíbenou volbou pro obytné domy a menší komerční budovy, jelikož je lze instalovat na relativně malém prostoru a nevyžadují tolik vrtů a výkopů jako hlubinné geotermální systémy.
Hlubinné vrty (2000–5000 m)
Hlubinné geotermální vytápění je obnovitelným zdrojem energie, který využívá teplo ze zemského jádra.
Horká voda, případně i pára, se přivádí na povrch a využívá se k výrobě tepla. Voda nebo pára prochází výměníkem tepla, kde se energie přenáší do sekundárního okruhu a rozvádí se do místa využití. V hlubinných geotermálních vrtech může být teplota dostatečně vysoká pro přímé využití. V některých lokalitách a hloubkách však může být stále třeba teplotu zvýšit s využitím tepelných čerpadel. Hlubinné geotermální zdroje se běžně napojují na systém centrálního vytápění.
Hloubka, ve které hlubinné geotermální systémy pracují, se může lišit v závislosti na několika faktorech včetně geologické charakteristiky oblasti, typu použitého systému a požadavků na vytápění budov, ve kterých se teplo využívá.
Hlubinné geotermální systémy obecně pracují v hloubkách přibližně od pěti set metrů do několika kilometrů pod povrchem. Nejčastěji se hloubka u hlubinných geotermálních systémů využívaných k vytápění budov a skleníků pohybuje v rozmezí od 1 500 do 3 000 metrů.
Rozebíratelné deskové výměníky tepla
- Flexibilní řešení, která lze přizpůsobit provozu a zajistit maximální tepelnou účinnost
- Kompaktní provedení šetří prostor a snadno se servisuje a udržuje
- Řešení, která omezují zanášení, namáhání a vznik koroze pro maximální dobu provozuschopnosti
Polosvařované deskové výměníky tepla
- Vysoce účinná a spolehlivá technologie pro aplikace, kde může docházet k únavě vlivem tlaku a teploty
- Zaručená dlouhá životnost díky jedinečnému těsnicímu systému Alfa Laval RefTight™
- Spolehlivé řešení, které zabraňuje vzájemné kontaminaci médií
Pájené deskové výměníky tepla
- Lehká pájená konstrukce s kompaktními rozměry
- Vyšší tepelná účinnost než u srovnatelných trubkových výměníků
- Flexibilní možnosti pro různé aplikace s různými typy médií/kapalin
- Ideální pro přírodní chladiva a chladiva s nízkým potenciálem globálního oteplování
Tavně spojované výměníky tepla AlfaNova
- Konstrukce ze 100% nerezové oceli
- Vysoká odolnost proti korozi působením agresivních médií
- Zabraňují znečištění kovem při úpravě pitné vody a v dalších hygienických aplikacích
- Vysoká tepelná účinnost a kompaktní rozměry
Výměníky tepla s certifikací AHRI pro spolehlivý tepelný výkon
Certifikace od Institutu pro klimatizaci, vytápění a chlazení (AHRI) je jediným celosvětovým ověřením tepelného výkonu třetí stranou, které vám poskytne nezávislou záruku, že váš deskový výměník tepla bude fungovat v souladu s hodnotami zveřejněnými výrobcem. Společnost Alfa Laval nabízí rozebíratelné deskové výměníky tepla s certifikací AHRI, pájené deskové výměníky tepla a celonerezové deskové výměníky tepla.
Konzultant? Systémový integrátor?
Jste konzultant? Podívejte se sem! Díky desítkám let zkušeností s výměníky tepla je společnost Alfa Laval spolehlivým zdrojem informací o dnešních náročných požadavcích na vytápění a chlazení. Zjistěte odpovědi na složité otázky ohledně energetické účinnosti či přírodních chladiv a získejte užitečné nástroje usnadňující nalezení té nejvhodnější technologie pro vaši aplikaci.
Efektivita na desítky let
Špatně fungující výměník tepla může ovlivnit bezpečnost, kvalitu výrobků a náklady na energii. Porucha může vést k nákladným odstávkám a velkým ztrátám ve výrobě. Pravidelnou a proaktivní údržbou vašeho deskového výměníku tepla s těsněním se zachová výkonnost a provoz zůstane bezproblémový a předvídatelný.
Máme odborné znalosti, které vám pomohou, ať už se s problémem setkáváte dnes, chcete předejít budoucím problémům nebo chcete problém vyřešit sami pomocí našeho online vyhledávače problémů.
Digitalizace pro zvýšení energetické účinnosti
Chytrá města a digitální inteligence mohou městům pomoci dosáhnout pokroku při plnění 70 % cílů udržitelného rozvoje. Digitální služby již dnes výrazně ovlivňují systémy vytápění a chlazení ve městech a zvyšují jejich udržitelnost.
Vzdálené monitorování a specializované analýzy umožňují přesnější a účinnější provoz, informovanější rozhodování a cílené zásahy. Vývoj sofistikovanějších a účinnějších systémů vytápění a chlazení je možný pouze s touto digitální transformací, která může městským oblastem zajistit spolehlivé a cenově dostupné vytápění a chlazení při současném snížení emisí skleníkových plynů.
HVAC a udržitelná města
Naše města spotřebovávají více než dvě třetiny světové energie, takže hrají klíčovou roli v řešení klimatické krize. Značná část spotřeby energie ve městech připadá na vytápění a chlazení, a proto má zlepšení energetické účinnosti zásadní význam. Společnost Alfa Laval má téměř sto let zkušeností s přenosem a rekuperací tepla a jejím cílem je dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality. Dovolte nám, abychom se stali vaším partnerem při transformaci směrem k udržitelnému zítřku.