Čištění kalu
Alfa Laval dodává řešení pro čištění odpadních vod, která pokrývají celý proces zpracování kalu, včetně odvodňování kalu, zahušťování kalu, tepelného zpracování kalu, následného zpracování kalu a využití zdrojů. Díky našemu dlouholetému působení ve vodárenském průmyslu kombinujeme bohaté znalosti a zkušenosti s osvědčenými řešeními IoT, včetně kompletní řady řídicích systémů, které snižují nejen spotřebu polymerů a energie, ale také nároky na pracovní sílu, čímž účinně optimalizují provoz.
Výhody našich řešení pro zpracování kalů
- Snížení likvidace odpadu až o 90 %, úspora nákladů na přepravu, likvidaci odpadních vod, skladování a sušení
- Nové zdroje příjmů z recyklace zdrojů
- Minimalizujte dopady na životní prostředí pomocí efektivních a udržitelných procesů
- Nižší provozní náklady díky vyšší účinnosti zařízení
- Optimalizace spotřeby polymerů a energie v rozsahu celkového provozu pro splnění přísnějších norem
Zahušťování a odvodňování kalu je základní součástí všech současných systémů čištění odpadních vod. Snižuje se tím objem kalu, náklady na jeho likvidaci a zároveň se plní požadavky udržitelného rozvoje. Možnost využití kalu jako vstupní suroviny do fermentorů pro výrobu biopaliva, tepelné procesy a kompostování je v dnešní době rovněž velmi důležitá. Pro splnění jedinečných potřeb každé čistírny nabízí Alfa Laval robustní a osvědčené technologie od zahušťování, odvodňování až po termické zpracování kalu, které vám pomohou dosáhnout vaše hospodářské i environmentální cíle.
Zahuštění kalu
Při primárním nebo sekundárním čištění odpadních vod se standardně používá mechanické zahušťování kalu před jeho vyhnitím nebo odvodněním. Řízení vysokých průtoků vody a zředěných kalů představuje v komunálních a průmyslových čistírnách odpadních vod značnou výzvu. Pro dosažení úspornosti a vyššího výkonu je zásadní snížit hydraulické zatížení a zvýšit koncentraci kalu před jeho odvodněním a vyhnitím.
Společnost Alfa Laval nabízí širokou škálu nákladově efektivních řešení zahušťování kalu, která trvale snižují objem kalu, u kterého by bylo potřeba dalšího zpracování. Všechny naše stroje na zahušťování kalů mají uzavřenou konstrukci bez vysokých nároků na údržbu a kontrolu zápachu.
Gravitační pásové zahušťovače
Pásové zahušťovače AS-H s integrovaným směšovačem flokulantu pro malé a střední výkony jsou vhoné pro flokulační zahušťování komunálních i průmyslových kalů.
Dekantační odstředivky
Dekantační odstředivky Aldec, Aldec G3 a Aldec G3 VecFlow pro odstředivou separaci s vysokou kapacitou a sušinou kalového koláče
Odvodnění kalu
Suchost kalů z čištění komunálních a průmyslových odpadních vod významně ovlivňuje náklady na dopravu, likvidaci odpadních vod, skladování a sušení. Společnost Alfa Laval nabízí řadu úsporných technologií pro odvodňování kalů, které účinně oddělují kapalné fáze a dosahují vysokého obsahu sušiny a pomáhají tak splnit legislativní požadavky na udržitelnou likvidaci kalů.
V závislosti na požadovaném obsahu sušiny, dostupném prostoru a dalších požadavcích si zákazníci mohou vybrat z několika technologií Alfa Laval pro účinné odvodňování kalů a separaci kapalin z odpadních toků.

Pásové lisy
Pásové lisy AS-H pro vysoký objem a látkové zatížení s minimální spotřebou polymeru a elektrické energie.
Komorové lisy
Komorové lisy AS-H jsou ideální pro odvodnění menších objemů s požadavky na velmi vysokou výstupní sušinu (až 40%) a zachycení více než 99% pevných látek.
Dekantační odstředivky
ALDEC G3 a ALDEC G3 VecFlow pro velmi vysoké výkony na velmi malé ploše a s nízkou spotřebou energie. Má až pětinásobnou kapacitu na stejné ploše jako běžný pásový lis. Jedná se o nejnovější generaci zařízení Alfa Laval pro odvodňování kalů pro komunální a průmyslové čistírny odpadních vod.
Některé z technologií lze použít také pro odvodňování bahna, důlní hlušiny, čištění rybníků a bagrování. Lze je použít také pro úpravu pitné vody, odsolování mořské vody, výrobu bioplynu, zpracování biosolidů, hnoje, čištění průmyslových odpadních vod z potravinářské, nápojové, energetické a průmyslové výroby.
Tepelné zpracování kalu
Termické procesy zpracování kalů, včetně mezofilní a termofilní fermentace, jsou nezbytné pro rozklad organických látek v odpadních vodách. Mezofilní fermentace probíhá při nízkých teplotách, zatímco termofilní fermentace využívá vyšší teploty k urychlení procesu. Oba procesy se opírají o klíčové technologie, mezi které patří trubkové výměníky tepla nebo spirálové výměníky tepla (kal/voda, kal/kal), a také deskové výměníky tepla (PHE), které pomáhají optimalozovat přenos tepla a fermentaci. Tyto technologie jsou klíčovým faktorem pro kvalitní biologickou rozložitelnost kalu a účinného zpracování odpadu.
Společnost Alfa Laval nabízí širokou řadu výměníků tepla, včetně rozebíratelných deskových výměníků tepla a spirálových výměníků tepla. Výměníky tepla Alfa Laval jsou navrženy pro umožnění maximální účinnosti tepelného zpracování kalů. Naše technologie jsou vhodné pro různé procesy, včetně hydrolýzy kalů, pasterizace a anaerobního odpařování odpadních vod. Snižují objem odpadu, pomáhají nadále využívat cenné zdroje a zajišťují soulad s ekologickými normami. Technologie Alfa Laval vám také pomůžou snížit náklady, rekuperovat teplo a vyrábět vysoce kvalitní bioplyn nebo kompost. Pro specifické průmyslové aplikace, jako je například farmaceutický odpad, je nezbytná pasterizace, která zajišťuje redukci patogenů a splnění regulačních požadavků.
Trubkové výměníky tepla
Trubkové výměníky tepla jsou navržené speciálně pro ohřev a chlazení kalů s obsahem vláken a částic.
Spirálové výměníky tepla
Spirálové výměníky tepla, konkrétně spirálové výměníky tepla ALSHE SW, STW and STS, jsou určené pro aplikace kal/voda. Mezi funkce výměníků tepla Alfa Laval v rámci zpracování kalů patří mezofilní a termofilní fermentace, hydrolýza nebo pasterizace kalů, předehřev a rekuperace tepla.
Rozebíratelné deskové výměníky tepla
Pro větší zátěž máme k dispozici klasické rozebíratelné deskové výměníky tepla, které zvládnou mezofilní a termofilní fermentaci, hydrolyzaci i pasterizaci kalů.
Úspěšné projekty
